Únor 2012

O ŽIVOTĚ MOSHÉHO FELDENKRAISE

26. února 2012 v 8:55 | Věra.B |  Odkazy na další stránky



Na této stránce najdete :

SEZNAM PUBLIKACÍ MOSHÉHO FELDENKRAISE

O ŽIVOTĚ MOSHÉHO FELDENKRAISE

Článek je pěkně a přehledně členěný, díky němu si můžete během chvilky udělat přehled o životě Moshého Feldenkraise. Závěrem článku jsou názvy publikací, které můžete využít pro další rozšíření obzorů.

Kniha Feldenkrais a jeho metoda

26. února 2012 v 8:28 | Věra.B |  Recenze na knihy
Wildman F. Feldenkrais a jeho metoda. Z německého originálu přeložil Václav Zdražila.Praha: Pragma. ISBN80-7205-640-9

Kniha je pěkná, cvičení je jednoduše popsané. Podle této knihy si může zacvičit i začátečník. Cvičení jsou věnované zkvalitnění činností, které provádíme často, jako je správná chůze, řízení auta, nebo nabízí cvičení pro rozvoj rovnováhy.
Určitě doporučuju.

Uvolněte se za volantem

26. února 2012 v 8:20 | Věra.B |  Lekce
Optimální poloha řidiče

1) Posaďte se do sedačky co nejvíce dozadu, aby pánev byla opřena o opěradlo. Snažte se rozpoznat, kde pociťujete největší tlak. Dosáhnete pohodlně na plyn a na brzdu, sedíte li tak vzadu? Jsou paže v loktech napnuté, nebo je můžete lehce pokrčit, takže lokty směřují dolu?

2) Upravte si svoji sedačku tak, aby vaše paže od loktů k ramenům byly ve stejné poloze jako hodinová ručička ukazující na desítku, zatímco předloktí ukazuje na dvojku, držíte li volant. Dbejte na to, aby kříž a pánev se opírali o opěradlo a abyste bez námahy dosáhli na plyn a na brzdu.

3) Opřete se ramenya horní částí zad o sedadlo a prohněte se lehce v kříži. Učiňte to tím způsobem, že zarolujete horní částí pánve vpřed. Nyní zarolujte opačným směrem a vtlačte kříž do sedačky.. Několikrát tyto pohyby opakujte. Připadá li vám to obtížné, pokračujte procvičením druhé a třetí lekce a vraťte se k těmto pohybům později.

Vaše pohyby by měli být pomalé a měli byste stále dbát nato, aby lopatky a horní část zad byly stále opřené. Rozsah pohybu si určujete sami. Když se prohýbáte v zádech, snažte se aby vaše hlava i hruď byly lehce zvednuty. Zpětné zrcátko si nastavte tehdy, když je vaše hlava v nejvyšší poloze.

Citováno z: Wildman F. Feldenkrais a jeho metoda. Z německého originálu přeložil Václav Zdražila.Praha: Pragma. ISBN80-7205-640-9

Uvolněné dýchání

12. února 2012 v 23:55 | JS |  Lekce
Cvik ze čtvrté lekce z knihy Vědomí léčí.
1. Leh na zádech, paže podél těla, nohy natažené nebo ohnuté. Zvolna dýchat a uvědomovat si, jak dýcháme.Pouze sledovat svůj dech.
2. Položit ruku na břicho pod pupkem a sledovat jak se břicho zvedá.Soustředit se na břišní dýchání.
3. Položit ruku na horní část hrudníku a snažit se dýchat aby se hrudník pohyboval co nejvíce.Obdobně jako u 2.
4. Jednu ruku položit na horní část hrudníku a druhou na spodní část břicha. Nadechneme, zadržíme dech a střídavě posíláme vzduch z hrudníku do břicha a zpět. Několikrát zopakujeme a pak výdech. Odpočinek a opakovat cvičení.
5. Opět dýcháme horní částí hrudi a všímáme si změny.
6. Opět dýcháme spodní částí břicha a všímáme si případných změn.
7. Odpočinek a všímáme si při spontáním dýchání případných změn.

Každý krok trvá několik minut. Vždy odpočíváme a cvičíme tak, aby nám to bylo příjemné. Po absolvování cviku jsem cítil poměrně výraznou změnu co do rozsahu a lehkosti dýchání a také velmi příjemný pocit zklidnění a odpočinku.

Vědomí léčí

12. února 2012 v 23:30 | JS |  Recenze na knihy
Shafarman, S : Vědomí léčí, Feldenkraisova metoda dynamického zdraví. Praha: Pragma
Jedná se o překlad z anglického originálu Awareness Heals. Knížku mohu vřele doporučit, jelikož je psána velmi srozumitelnou formou. Všech šest lekcí je velmi krásně popsáno (krok za krokem). Zacvičit si podle této knížky je daleko snažší nežli např. podle youtoube. Příjemné cvičení Usmívající se.

Publikace v Čj

12. února 2012 v 23:07 | JS |  Recenze na knihy
V těchto knihách se dočtete o feldenkraisově metodě v Čj.

MgA.Petra Oswaldová

7. února 2012 v 23:38 | JS |  Kde cvičit? (S kým? Za kolik)
Jedna ze dvou mezinárodně akreditovaných lektorek Feldenkraisovy metody v ČR. Narozena 3.10.1978. V rámci FM vede kurzy pro širokou veřejnost, spolupracuje na celé řadě projektů a FM vyučuje též jako volitelný předmět na AMU v Praze.
Aktuálně je možné si stouto odbornicí FM zacvičit v Praze na Karlově náměstí čp.24 (studio Druna) od 18:30 do 20:00, ve dnech 20.2., 27.2., 5.3. a 12.3. 2012, za cenu 200,-Kč/lekci (možno i jednotlivé lekce).

Cvičení podle mp3

7. února 2012 v 23:08 | JS |  Odkazy na další stránky
naleznete možnost cvičení dvou lekcí v délce cca 23 a 19 min podle hlasu, avšak pouze v Aj Mrkající.

Tereza Skovajsová

7. února 2012 v 22:08 | J.J. |  Kde cvičit? (S kým? Za kolik)

BcA. Tereza Skovajsová

Tereza Skovajsová je držitelkou mezinárodního oprávnění k výuce skupinových lekcí Feldenkraisovy metody® (Awareness Through Movement®), které vede v Praze pro veřejnost (www.druna.cz) a pro studenty Budilovy divadelní školy (www.budil.cz).
Tereza Skovajsová je členkou odborné asociace Feldenkrais®-Verband Östereich a dále pokračuje ve studiu čtyřletého výcviku Feldenkrais International Training Program ve Vídni pod vedením Jeremyho Krause, osobního studenta a dlouholetého spolupracovníka Dr. Feldenkraise (Feldenkrais Institut Vienna, www.feldenkraisinstitut.at). Dalšímu prohlubování znalostí v oblasti Feldenkraisovy metody se věnovala v rámci stipendijního studijního pobytu v USA (Feldenkrais Institut New York a individuální stáž u klavíristky a školitelky Feldenkraisovy metody Alizy Stewart v rámci Yellow Barn Music Festival, Vermont).
Bakalářské studium absolvovala na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze (Katedra produkce), kde dále pokračuje ve studiu na Katedře autorské tvorby a pedagogik.